Ženklai, kad atėjo metas keisti darbą

Skirtingose kultūrose į profesinį pastovumą yra žvelgiama skirtingai – Europos verslo psichologų nuomone, vienoje darbovietėje žmogus turėtų išdirbti vidutiniškai septynerius metus, Amerikoje šis skaičius nesiekia net penkerių metų, tuo tarpu Tolimųjų Rytų šalyse egzistuoja nerašyta „įdarbinimo iki gyvos galvos” sistema, paremta darbo vietos užtikrinimu iki pensijos. Ir vis dėlto remtis skaičiais ar filosofiniais matavimais siekiant nustatyti, po kiek gi to laiko jau nebesijaučiame laimingi savo darbe, yra mažų mažiausiai bergždžias reikalas. Tik tą laimę išmatuoti dažnai nėra lengva – žmogus gal ir ne šuo, kariamas nepriprastų, bet prie kasdienių rūpesčių darbe ir ne itin malonių darbo sąlygų ilgainiui galima prisitaikyti. O ir baimė keisti darbovietę neretai pakiša koją – per ilgą laiką susiformuoja tam tikra inercija ir saugumo iliuzija, kurios tik nutolina mintis apie galimybę realizuoti save naujoje pozicijoje. Geroji žinia – žmogaus organizmas yra labai protingas ir dažniausiai mums ima siųsti signalus, rodančius, kad „pribrendo” poreikis kažką savo aplinkoje keisti. Svarbiausia – laiku šiuos ženklus aptikti.

Nukenčia Jūsų asmeninio gyvenimo kokybė. Šiandieninis pasaulis tik ir sukasi aplink žodį „balansas” – skaičiuojame finansinius balansus, stengiamės subalansuoti mitybą, balansuojame tarp grožio ir praktiškumo, griežtumo ir nuolaidumo – iš esmės, kasdien balansuojame ir tarp gėrio ir blogio. Ir nors tobulos harmonijos visame kame išlaikyti, ko gero, nėra įmanoma, darbo ir asmeninio gyvenimo svarstyklės neturėtų būtų visuomet pakrypusios į vieną pusę. Galbūt pastebite, kad namo iš darbo parsivežate krūvą neigiamų emocijų, nuo kurių nukenčia Jūsų santykiai su namiškiais? O gal darbinė aplinka prieštarauja Jūsų kultūriniams, religiniams, vertybiniams įsitikinimams? Gal paprasčiausiai jaučiatės „apleidę” savo asmeninį gyvenimą dėl streso, pervargimo ar nuolatinės įtampos? Jeigu į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, laukti nebėra ko – metas keisti darbą!

Nebeturite, kur augti ir tobulėti. Komfortas darbo vietoje yra puikus tol, kol neveda į profesinį, emocinį ar intelektualinį sąstingį. Dažnais atvejais sustabarėjusi karjera yra vyniojama į patogumo „popierėlį” – juk jei nėra iššūkių, nėra ir rizikos suklysti, jei nėra kur augti, reiškias, jau esate pasiekę viršūnę. Ir vis dėlto viršūnė dažnai tėra pirmo aukšto lubos, virš kurių driekiasi ištisi dangorėžiai – tereikia nepabijoti pakelti galvos į viršų. Net ir Konfucijaus doktrina yra paremta tą grindžiančia taisykle – nesvarbu, kaip lėtai judate, svarbiausia, kad nestovite vietoje. Tad jeigu jaučiate, kad Jūsų profesinė veikla tapo mechaniškai vientisa, o tolimesnių perspektyvų tobulėjimui nėra – ko gero, atėjo metas apsvarstyti naujas karjeros galimybes ir ištrūkti iš komforto spąstų.

Dirbate kenksmingomis sąlygomis. Kad ir koks dosnus bebūtų darbdavio siūlomas finansinių naudų paketas – negalima pamiršti, kad Jūsų sveikata visada bus brangesnė. Ko gero, esate girdėję pasakymą: žmogus aukoja sveikatą darbui, kad turėtų pinigų, kuriuos išleistų sveikatai gerinti. Atrodo, užburtas ratas, tačiau taip būti neprivalo, jei dirbate darbą Jūsų sveikatai nekenkiančiomis sąlygomis. Ir šįsyk kalbame ne tik apie fizinę sveikatą – svarbu nepamiršti, kad ne ką mažiau svarbi, o kartais net ir svarbesnė, yra psichologinė Jūsų būsena. Statistiniai duomenys, atlikti tiriant ES psichologinio smurto atvejus darbo vietoje, tikrai nedžiugina – daugiau kaip 20 proc. tyrimuose dalyvavusių žmonių yra susidūrę su vienokio ar kitokio pobūdžio psichologiniu smurtu (patyčios, priekabiavimas, grasinimai ir pan.) Labai svarbu pastebėti pirmuosius ženklus, signalizuojančius apie galimai negatyvų darbo aplinkos poveikį Jūsų sveikatai – laiku užkirtę tam kelią apsisaugosite nuo nepageidaujamų ilgalaikių padarinių. Svarbiausia – nepabijoti apie situaciją kalbėti garsiai ir kreiptis į atitinkamus asmenis!

 

Taigi, galima išskirti tris pagrindinius pasitenkinimo darbu faktorius – profesinio/asmeninio gyvenimo darna, savirealizacijos ir tobulėjimo galimybės bei darbo sąlygos, atitinkančios Jūsų fizinę/psichologinę būklę. Ir vis dėlto – jeigu beskaitydami ėmėte pritariamai linkčioti ir minėtose situacijose įžvelgėte sau būdingų situacijų, atminkite, kad Jūsų produktyvumas yra tiesiogiai proporcingas pasitenkinimui darbu, tad nepabijokite ieškoti naujų galimybių, kurios atvertų kelią ne tik į profesinę, bet ir į asmeninę laimę.

Šiuo metu aktyvius darbo pasiūlymus galite rasti čia.

Kiti straipsniai, kurie gali Jus sudominti: