Kiek kainuoja darbuotojo motyvacija?

Darbuotojų motyvacijos stoka yra nuolatinis iššūkis, su kuriuo susiduria kiekvienas vadovas. Ir nors egzistuoja gausybė straipsnių, knygų, seminarų ir net kursų, nagrinėjančių šią temą, tačiau iki šiol taip ir neatrastas sėkmingiausias motyvacijos receptas. „Personalo sprendimų“ žmogiškųjų išteklių partnerė SANDRA PAUŽAITĖ teigia, jog darbuotojų motyvaciją galima pagerinti įtraukiant vos kelis mažus pakeitimus į kasdienę rutiną.

PINIGINĖ PASKATA

Daugelyje įmonių vis dar populiaru taikyti pinigines motyvavimo priemones, tokias kaip priedai už atliktą darbą ar algos pakėlimas. Tačiau Sandros patirtis žmogiškųjų išteklių valdyme rodo, kad dažnais atvejais pinigai nėra pats veiksmingiausias būdas motyvacijos skatinimui. Piniginiai darbuotojų lūkesčiai nuolatos kinta – algos pakėlimas atneša trumpalaikį džiaugsmą, nes praėjus keliems mėnesiams tai tampa savaime suprantamu dalyku, tad darbuotojas vėl pradeda norėti didesnio darbo užmokesčio. Tuomet vadovas patenka į užburtą ratą, o nuolatinis atlyginimo kėlimas kaip motyvavimo priemonė labai brangiai kainuoja. Priedai už puikiai atliktą darbą yra kur kas geresnė alternatyva, ir tinkamai panaudota gali būti itin sėkminga. Vis dėlto, Sandra pataria vadovams gerai apsvarstyti, ar motyvavimas pinigais yra tinkamiausias sprendimas, kadangi egzistuoja ir kiti būdai, kurie kainuoja kur kas mažiau.

ASMENINIŲ POREIKIŲ PATENKINIMAS

Ilgametė Sandros patirtis atliekant organizacijos klimato,  360º kompetencijų vertinimo ir grįžtamojo ryšio tyrimus parodė, jog siekiant išspręsti motyvacijos trūkumo problemą, reikia suprasti, kad darbuotojas visų pirma yra žmogus, kuriam svarbu realizuoti save ir atrasti prasmę kasdieniuose darbuose. Šie elementai dažnai užmirštami, o tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, lemiančių motyvacijos trūkumą. Atradimo ir mokymosi džiaugsmas bei atliekamų darbų prasmės suvokimas didina darbuotojo įsitraukimą, o su tuo auga ir motyvacija. Dėl to labai svarbu organizacijoje sukurti darbuotojo tobulėjimui palankią atmosferą leidžiančią eksperimentuoti. Norint paskatinti darbuotojų tobulėjimą gali pasitarnauti išoriniai seminarai arba vidiniai mokymai darbuotojams aktualiomis temomis. Priklausomai nuo pobūdžio galima rasti nemokamų seminarų, tad išleidžiant darbuotojus jų darbo metu toks motyvavimo būdas kainuotų tiek, kiek yra įvertintas darbuotojo darbo laikas. Organizuojant vidinius mokymus galima kreiptis pagalbos į pačius darbuotojus ir paskatinti juos pasidalinti savo žiniomis juos dominančia tema. Renkantis mokamus seminarus arba perkant vidinių mokymų paslaugas išlaidos būtų kur kas didesnės. Suprantama, kad bėgant laikui darbas tampa monotonišku, tačiau būtent organizacijos atvirumas darbuotojo tobulėjimo ir savirealizacijos poreikiams yra raktas į sėkmingus motyvacijos rezultatus. Nereikėtų pamiršti ir to, kad darbuotojai nori jaustis vertinami už savo atliktus darbus. Šioje vietoje labai svarbus vadovo vaidmuo, kadangi jis turi pastebėti savo komandos narių išskirtinumus ir laiku juos pagirti bei paskatinti. O tokia motyvavimo forma yra visiškai nemokama.

MAŽI DALYKAI – DIDELIS EFEKTAS

Ne mažiau svarbios yra ir mažai kainuojančios papildomos naudos, kurios gali nudžiuginti darbuotojus kiekvieną jų darbo dieną. Pasitaikė saulėta, šilta diena? Leiskite savo darbuotojams pasidaryti kiek ilgesnę pietų pertrauką, kad jie galėtų nuvykti papietauti į mėgstamą restoraną, įsikūrusį kiek toliau nuo biuro arba skirti laiko trumpam pasivaikščiojimui parke. Pasibaigė darbų maratonas? Suteikite savo darbuotojams galimybę darbus ryte pradėti bent pusvalandžiu vėliau, kad šie galėtų kiek ilgiau pamiegoti bei pasidžiaugti rytu neskubėdami. Atsižvelgdami į darbų kiekį leiskite darbuotojams darbo dieną pabaigti valanda anksčiau, kad šie galėtų skirti daugiau laiko savo laisvalaikio pomėgiams, o jeigu yra galimybė – suteikite sąlygas padirbėti iš namų. Visa tai sukuria malonią atmosferą, kur darbuotojas jaučiasi patogiai. Sandra skatina nepamiršti ir skanios kavos bei užkandžių – tai maži dalykai, tačiau darbuotojai juos labai vertina. Vadovui svarbu pažinti savo darbuotojus, įsiklausyti į jų pastabas ir tarp eilučių perskaityti žinutes, kurias šie transliuoja. Neretai tai atskleidžia mažus norus, kurių išpildymas duoda didelį efektą darbuotojo motyvacijai.

Išorinio personalo vadovo pslauga. 

Kiti straipsniai, kurie gali Jus sudominti: