Darbo pokalbis – ką išduoda Jūsų kūno kalba?

Dažnai sulaukiame įvairių klausimų apie tai, kaip derėtų ir nederėtų elgtis darbo pokalbio metu, kokius dalykus paminėti pristatant save, kokiems klausimams pasiruošti. Ir vis dėlto, už tai, ką pasakote Jūs, ne ką mažiau svarbu yra tai, ką pasako Jūsų kūnas – Jūsų poza, gestai, mimikos, sąmoningi ar nevalingi judesiai.

Žmogaus kūno kalba domino mokslininkus nuo seniausių laikų, o atlikti tyrimai parodė, kad net 55 proc. informacijos apie asmenį suteikia būtent neverbaliniai elementai. Neteisingai siunčiami Jūsų kūno signalai dažnai gali kišti koją ne tik mezgant naujas pažintis, bet ir siekiant palikti gerą įspūdį būsimam darbdaviui. Tam, kad darbo pokalbio metu skleistumėt teigiamą energetiką ir keltumėt pasitikėjimą, svarbu gerai išmanyti kūno kalbos subtilybes ir jų interpretavimo būdus.

Įėjimas.

Jūsų kūnas yra atsakingas už teisingai suformuotą pirmąjį įspūdį ir dažnais atvejais ši užduotis prasideda dar gerokai prieš susitinkant su įmonės vadovu. Jau artėdami prie kompanijos pastato pasitempkite, kilstelėkite galvą, venkite rūškanos veido mimikos, surauktų antakių. Dažnai žmonės, siekdami neatrodyti įsitempę, ima elgis itin nerūpestingai – rankose maigyti telefoną, rankinėje įnirtingai ieškoti rašiklio, nevalingai taisytis plaukus ar drabužius. Stenkitės išvengti tokių nereikalingų judesių, o žengdami pro įmonės duris eikite tvirtai, skleiskite savo kūnu ramybę ir pasitikėjimą.

Rankos paspaudimas.

Susitikę su darbdaviu, be abejo, nusišypsokite ir paspauskite vienas kitam ranką. Rankos paspaudimas vakarų civilizacijoje nuo seniausių laikų buvo laikomas pagrindiniu elgesio etiketo elementu, reiškiančiu pokalbio pradžią. Vis dėlto nepulkite rankos tiesti pirmi – atsižvelgiant į tradicinį etiketą, rankos paspaudimą inicijuoti turi aukštesnės pozicijos, dominuojantis asmuo. Svarbu paminėti, kad pats paspaudimas turėtų būti tvirtas ir lydimas akių kontakto. Suglebęs delnas, atpalaiduota plaštaka ir nuleistos akys yra pagrindiniai silpnumo, neryžtingumo ženklai, kurie gali užkirsti kelią sėkmingam darbo pokalbiui net jam neprasidėjus.

Poza.

Prasidėjus darbo pokalbiui, atkreipkite dėmesį, ką apie Jus gali pasakyti Jūsų sėdėjimo poza, laikysena. Svarbu sėdėti patogiai, neįsitempus, jokiu būdu nesikūprinkite ir nesusigūžkite, nes tokia laikysena yra siejama su nuovargiu, baime arba nepatikimumu. Jūsų padėtis erdvėje turėtų būti maksimaliai atvira – nesėdėkite pasisukę šonu, stenkitės galvos neįtraukti į pečius. Taip pat svarbi yra Jūsų viršutinės kūno dalies pasvirimo kryptis – sėdėjimas šiek tiek palinkus į priekį rodo susidomėjimą, o štai atgal pasviręs kūnas, sėdėjimas atsilošus demonstruoja susidomėjimo trūkumą, informacijos atmetimą ir nepritarimą.

Rankų padėtis.

Rankų judesiai pokalbio metu gali pridėti Jūsų žodžiams „svorio“, arba priešingai – kelti abejones. Svarbu, kad gestikuliacija nebūtų perdėta, ji turėtų sutapti su kalbėjimo ritmika. Kol kalba darbdavys, nekryžiuokite rankų prie krūtinės – toks gestas yra interpretuojamas kaip užsiblokavimas nuo informacijos. Taip pat venkite sunertų rankų pirštų ar pirštų galiukų suspaudimo, trynimo – tai yra siejama su negatyvumu, konkretumo trūkumu. Užuot spaudę ir kryžiavę rankas, laikykite delnus atvirus, neslėpkite plaštakų po stalu – tokiu būdu sudarysite įspūdį, kad vyksta sąžiningas, atviras pokalbis, kelsite pasitikėjimą.

Akių kontaktas.

Akių kontakto užmezgimas ir palaikymas yra labai svarbi kiekvieno pokalbio dalis. Psichologų teigimu, jeigu akių kontaktas išlaikomas mažiau nei du trečdalius pokalbio laiko, pašnekovas Jus traktuoja kaip nepatikimą žmogų arba žmogų, kuriam jis nenorėtų atsiskleisti. Žinoma, visą laiką į darbdavio akis įsmeigtas žvigsnis irgi nėra geras sprendimas – retkarčiais leiskite akims „paklaidžioti“ po aplinką, ypač kai pasakojate neįpareigojančius dalykus apie save.

 

Ir galiausiai – nepamirškite, kad jausti įtampą darbo pokalbio metu yra visiškai normalu! Neretai ją jaučia ir patys vadovai, tad žmogiškųjų faktorių atsisakyti nereikia. Tačiau šis stresas neturėtų pakenkti Jūsų įvaizdžiui ir galimybei gauti svajonių darbą – tereikia nepamiršti, kad komunikuojate ne tik žodžiais, ir paruošti savo kūną siųsti tinkamus signalus!

Kiti straipsniai, kurie gali Jus sudominti: