Didžioji dauguma personalo specialistų Lietuvoje yra moterys, teigia žmogiškųjų išteklių (HR) įmonės „Personalo sprendimai“ vadovaujanti partnerė Neringa Sabeckienė. Panaši statistika vyrauja ir pasaulyje – Remiantis JAV HR platformos „Namely“ ataskaita, moterys sudaro apie 71 proc. HR pozicijų. N. Sabeckienė svarsto, kad tokia tendencija galėjo įsivyrauti dėl įvairių istorinių, kultūrinių ir socialinių veiksnių, tačiau pastebi, kad situacija pamažu gali keistis.
Pasak N. Sabeckienės, personalo skyriaus užduotys per pastaruosius dešimtmečius labai pasikeitė. Nuo administracinių užduočių pereita prie strateginių vaidmenų, skatinančių darbuotojų gerovę, konfliktų sprendimą ir organizacijos kultūrą. Todėl dabar personalo srityje dirbantiems žmonės keliami aukštesni lūkesčiai „minkštųjų“ įgūdžių sferoje: didesnė empatija, geri bendravimo ir tarpusavio santykių gebėjimai.
Visos šios emocinį intelektą sudarančios savybės dažnai stereotipiškai visuomenės yra priskiriamos moterims. N. Sabeckienės teigimu, toks suvokimas, nors ir nėra pilnai tikslus, gali turėti įtakos moterų pritraukimui ar net atrinkimui į tokias darbo vietas. Iš kitos pusės, toks pozicijos vertinimas visuomenės akyse gali lemti ir retą vyrų kandidatūros kėlimą bei aplikavimą į šias pozicijas.
Tuo pačiu pastebi, kad dauguma moterų vis dar įgyja socialinių mokslų ir komunikacijos mokslinius laipsnius, o tai gyvenimo eigoje lemia jų darbo pasirinkimą ir pranašumą su personalu susijusiose pozicijose.
N. Sabeckienė pabrėžia, kad gana svarbu yra ir tai, kad moterys gerokai dažniau kandidatuoja į šias pozicijas. Tai įrodo ir “Personalo sprendimai” atliktas tyrimas.
„Neseniai paskelbėme darbo pasiūlymą personalo atrankų specialistui Kaune. Konkurse sudalyvavo mažiau nei 15 proc. vyrų ir daugiau nei 85 proc. moterų – skirtumas tarp lyčių yra didesnis nei 5 kartai. Labai norisi pabrėžti, kad tiek ES, tiek už jos ribų yra nemažai gerbiamų bei žinomų HR specialistų ir vadovų vyrų, kurie yra tikri savo srities profesionalai. Manau, kad atėjo laikas paneigti stereotipus ir paskatinti vyrus į HR sritį įnešti savo unikalias perspektyvas bei talentus,“ – tyrimo duomenimis dalinasi „Personalo sprendimai“ vadovaujanti partnerė ir prideda, kad lytis neturėtų daryti įtakos šioje srityje, o veikiau priklausyti nuo kiekvieno asmens įgūdžių, kurie suteikia galimybes visiems.