3 patarimai, kaip užkirsti kelią konfliktams darbo vietoje

Nesutarimai tarp darbuotojų yra viena iš tų retai išvengiamų situacijų, galinčių ne tik pažeisti vieningai pozityvų organizacijos mikroklimatą, bet ir gerokai paveikti komandos, kaip pagrindinio verslo veikimo mechanizmo, rezultatus. Pasak Amerikos leidinio Forbes, daugiau kaip 52% darbuotojų yra patyrę didelį stresą dėl kilusių konfliktų darbo vietoje ir net 43% darbuotojų yra svarstę galimybę išeiti iš darbo būtent dėl vyraujančios įtampos tarp kolegų. Žinoma, šie skaičiai negali būti aklai taikomi visų šalių rinkoms, tačiau palaikyti teigiamą darbinę atmosferą ir kuo darnesnius tarpusavio santykius turėtų kiekvienas darbdavys, nes konfliktinių situacijų prevencija gali užkirsti kelią ne tik emociniams barjerams darbo vietoje, bet ir darbuotojų produktyvumo sumažėjimui. Geriausias būdas įvertinti esamą vidinę įmonės situaciją ir identifikuoti potencialius konfliktų židinius – ištirti organizacijos mikroklimatą, tačiau yra ir paprastesnių, nieko nekainuojančių, laiko patikrintų būdų, kaip išvengti galimų konfliktinių situacijų.

1. Atvirų durų politika. Ši organizacijos vidinės komunikacijos strategija yra paremta galimybe kiekvienam įmonės darbuotojui būti išklausytam ir be jokių barjerų komunikuoti su visų lygių vadovais. Kompanijos, propaguojančios atvirų durų politiką, siekia suteikti kiekvienam jos nariui galimybę dalintis idėjomis, pastabomis, atvirai reikšti nuomonę, o kartais tiesiog susėsti su vadovu puodeliui kavos. Tokiu būdu yra ne tik stiprinamas ryšys tarp darbuotojų ir vadovo, bet ir kuriamos palankios sąlygos darbuotojams atsiskleisti įmonės naudai. Šis, iš pažiūros nesudėtingas vidinės kultūros modelis, realioje praktikoje reikalauja didelio darbo ir aukšto lygio įsitraukimo.

2. Sveika konkurencija ir teisingas motyvavimas. Įmonių vadovai, norėdami savo darbuotojus paskatinti siekti kuo geresnių rezultatų, neretai suformuoja lenktynių principu paremtas motyvacines sistemas, skatinančias konkurenciją tarp komandos narių. Žinoma, konkurencija yra sveikos, elastingos bendruomenės elementas, tačiau piktnaudžiavimas ja gali neigiamai paveikti bendrus komandos rezultatus – palaipsniui gali išsivystyti individualizmas, atsisakymas pasiskirstyti darbais, pasąmoningas trukdymas kolegoms pasiekti geresnių tikslų. Svarbu laiku darbuotojams priminti: vienas visuomet nueisite greičiau, bet su komanda – toliau.

3. Skaidrumas. Tam, kad įmonės darbuotojai jaustųsi galintys drąsiai ir atvirai kalbėti apie aktualias vidines įmonės problemas ir savo emocinę savijautą, svarbu, kad pasitikėjimas tarp jų ir darbdavio būtų abipusis, o profesinis bendravimas – paremtas skaidrumu. Neretais atvejais įmonių ar padalinių vadovai su savo darbuotojais dalinasi tik maža dalimi informacijos apie kompanijos problemas, grėsmes ar strateginio lygmens planus, tarsi palikdami darbuotojus šešėlyje, kuris lemia atsirandančias abejones, kalbas „už akių” ir pasitikėjimo stoką. Svarbu, kad darbdavys darbuotojams leistų jaustis visaverčiais komandos nariais – savalaikiškai informuotų darbuotojus apie vykdomus ar planuojamus pokyčius, viešai aptartų įmonės finansų politiką, leistų darbuotojams dalyvauti procesuose, tiesiogiai susijusiuose su jų darbu.

 

 

Kiti straipsniai, kurie gali Jus sudominti: